Astrofotografia

Mój sprzęt

Od obiektów takich jak Słońce, Księżyc czy najjaśniejsze planety dociera do nas stosunkowo dużo swiatła. Fotografując takie obiekty, do uzyskania jasnego obrazu wystarczą ekspozycje o długości porównywalej z ekspozycjami jak przy tradycyjnej fotografii. Zupełnie inaczej jest z odległymi mgławicami czy galaktykami. Światło od tych obiektów jest bardzo słabe i konieczne jest długoczasowe naświetlanie, od kilku minut do nawet kilkunastu czy kilkudzisięciu godzin.

 

Trzy kluczowe elementy sprzętowe przy astrofotografii to:

 optyka - obiektyw, teleskop

  • detektor - cyfrowa matryca obrazująca aparatu fotograficznego lub astrokamery
  • montaż - statyw, potrafiący śledzić obiekty poruszające się na sklepieniu niebieskim.

    Teleskop

  • tubaZadaniem obiektywu jest wytworzenie ostrego, powiększonego i jak najjaśniejszego obrazu na cyfrowej matrycy obrazującej. Powiększenie jest tym większe im dłuższa jest jego ogniskowa. Jasność uzyskiwanego obrazu jest proporcjonalna do średnicy.
    W moim zestawie astrofotograficznym rolę obiektuwu pełni teleskop zwierciadlany w systemie Newtona o ogniskowej 750mm i średnicy 150mm - Sky Watcher SW 150/750..
    Teleskop Newtona ma wadę optyczną, charakteryzującą się tym, że światło wpadające do teleskopu z dala od jego osi optycznej jest zniekształcone i w efekcie otrzymywany obraz gwiazdy na skraju pola widzenia, zamiast punktowego, ma kształt zbliżony do przecinka, trójkąta, komety. Ta wada ma nazwę koma. Wada ta daje się znacząco naprawić poprzez zastosowanie tzw. korektowa komy. Korektor komy firmy Baader - MPCC też jest w moim zestawie.


  • Astrokamera

  • kameraDetektor, to cyfrowa matryca CCD lub CMOS. Wielu astrofotografów - amatorów jako detektor wykorzystuje standardową lustrzankę cyfrową. Najczęściej stosowanymi lustrzankami są aparaty Canona, trochę rzadziej Nikona.
    Lepszymi detektorami są astrokamery. Astrokamery najczęściej są wyposażone w monochromatyczny chip CCD o wysokiej czułości a dodatkowo mają zamontowany układ aktywnego chłodzenia matrycy. Układ chłodzenia oparty jest o ogniwo Peltiera i potrafi schłodzić matrycę o nawet 70 stopni poniżej temperatury otoczenia. Stosowanie układu chłodzenia ma bardzo duży, pozytywny wpływ na poziom szumów termicznych a tym samym na jakość uzyskiwanych obrazów.

    Uzyskanie kolorowego obrazu z kamery monochromatycznej polega na naświetlaniu oddzielnych klatek przez filtry RGB i złożenie trzech oddzielnych zdjęć wykonanych przez filtry w jedną kolorową fotografię.
    Innym rodzajem astrokamer sa kamery kolorowe, tzw. One Shoot Camera (OSC). Zaletą jest możliwość uzyskania kolorowego obrazu przy pojedynczym naświetlaniu ale niestety odbywa to się kosztem rozdzielczości i czułości.

    W moim zestawie rolę detektora pełni dedykowana astrokamera kolorowa QHY8L. Sercem tej kamery jest w duży, bardzo czuły kolorowy chip obrazujący SONY ICX413. Kamera wyposażona jest układ chłodzenia matrycy oparty o ogniwo Peltiera ze stabilizacją temperatury. Układ chłodzący jest na tyle wydajny że możliwe jest schłodzenie matrycy nawet o 48 stopni poniżej temperatury otoczenia.


    Montaż
  •  
  • montazZadaniem montażu jest prowadzenie teleskopu z detektorem za fotografowanym obiektem. Sfera niebieska przemieszcza się w kategoriach astrofotografii dosyć szybko, 15 stopni na godzinę, 900 sekund łuku na minutę. Błąd w prowadzeniu większy niż 2 sekundy łuku powoduje że gwiazdki na zdjęciach nie będą punkowe a będą miały kształt elips czy kresek. Przy czasach naświetlania rzędu minut czy godzin, dokładność prowadzenia ma decydujące znaczenie. Chociaż montaż paralaktyczny po dokładnym ustawieniu sam potrafi dość dokładnie śledzić poruszające się niebo to stosuję "wspomaganie" dokładności  śledzenia - tzw. guiding. W moim zestawie rolę tą pełni dodatkowy teleskop powieszony "na plecach" głównego teleskopu (ten teleskop widzi cały czas ten sam fragment nieba który jest fotografowany) oraz kamera rejestrująca ten obraz. Nad całością czuwa specjalne oprogramowanie śledzące obraz z tej dodatkowej kamery, wprowadzające odpowiednie korekty do silników montażu (używam programu PHD).
  •  

  • Mój zestaw prowadzący to:
  • montaż MEADE LXD-75
  • guiding: refraktor Celestron 70/400 + kamera monochromatyczna Meade DSI PRO

  •  
  • Mój zestaw "w akcji"
  • sprzet1

 

Oprócz sprzętu do astrofotografii jestem współwłaścicielem 24 calowego Newtona, służącego do obserwacji wizualnych. Wiecej o tym teleskopie mozna poczytać w dziale obserwacji wizualnych.

sowa2