Astrofotografia

NGC 457 - E.T. Cluster

et sNGC 457 to piękna gromada otwarta w gwiazdozbiorze  Kasjopei. Nazywana jest często E.T., ponieważ kształtem przypomina kosmicznego stworka z filmu Stevena Spielberga.

 

 

 

Czytaj więcej: NGC 457 - E.T. Cluster

NGC 869 NGC 884 - Gromada Podwójna w Perseuszu

double cluster sPodwójna gromada Perseusza (znana również jako h+χ Persei) to gromada utworzona przez dwie gromady otwarte NGC 869 oraz NGC 884. Znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza.
Podwójna gromada Perseusza została po raz pierwszy skatalogowana przez greckiego astronoma, Hipparcha, choć z pewnością była obserwowana już znacznie wcześniej. Wynika to z faktu że, gromada ta jest widoczna gołym okiem.

Czytaj więcej: NGC 869 NGC 884 - Gromada Podwójna w Perseuszu

Gromady otwarte i dwie mgławice planetarne w Rufie

m46 m47 sZdjęcie przedstawia fragment gwiazdozbioru Rufa z trzema gromadami otwartymi: M46 (lewy dolny róg), M47 (prawy górny róg) i NGC 2425 (mała grupka gwiazd w okolicach środka zdjęcia). Na tle gromady M46 jest widoczna mgławica planetarna NGC 2438.

 

 

 

Czytaj więcej: Gromady otwarte i dwie mgławice planetarne w Rufie

Gromada kulista M13 w Herkulesie

m13 sGromada Herkulesa (znana również jako Messier 13, M13 lub NGC 6205) – gromada kulista w gwiazdozbiorze Herkulesa. Została odkryta w 1724 roku przez Edmonda Halleya.
M13 jest gromadą o średnicy około 146 lat świetlnych i znajduje się w odległości 25,1 tysiąca lat świetlnych od Ziemi. Jako obiekt o jasności 5,8 magnitudo, zajmująca na niebie obszar 20 minut łukowych, Gromada Herkulesa jest widoczna gołym okiem tylko w bardzo sprzyjających warunkach.

Czytaj więcej: Gromada kulista M13 w Herkulesie

M45 - Plejady

m45 sPiękny, widoczny gołym okiem obiekt w gwiazdozbiorze Byka, chyba najbardziej znana gromada otwarta na niebie.
Gromada zawiera około 500 gwiazd a 10 najjaśniejszych ma swoją nazwę: Taygeta, Maja, Asterope, Sterope II, Merope, Plejone, Alkione, Atlas, Celaeno i Elektra. Większość spośród nich to błękitne olbrzymy typu widmowego B. Ich jasność wynosi od 3,0 do 5,9m.
Nazwa tej gromady nawiązuje do greckiego mitu o Plejadach, choć wiele innych prastarych kultur na całym świecie poświęcało im szczególną uwagę.

Czytaj więcej: M45 - Plejady